Imprimir
Fundació Institut Interuniversitari - InterAc Salut
Societat Catalana de Reumatologia  - GT de Ecografia Musculoesqueletica
Ecointervencionisme en Reumatologia. Curs teoricopractic sobre models humans, 2019-2020

Divendres, 25 d'octubre de 2019 i divendres, 28 de febrer de 2020 | Sales 1 i 2| L'Acadèmia - Can Caralleu

25-10-2019 | Sala 2

08:00 - 08:15 Presentació i acollida

08:15 - 09:00 Examen

09:00 - 10:00 Part Teòrica lectiva 1 i 2

11:00 - 11:30 BREAK I CAFÈ

11:30 - 12:30 Part Teòrica lectiva 3

13:30 - 14:00 Part Teòrica lectiva 4

14:30 - 15:30 Dinar de treball amb els professors

15:30 - 16:00 Part Teòrica lectiva 5

16:30 - 17:00 Part Teòrica lectiva 6

17:30 - 18:30 Conclusions, reflexions

18:30 - 19:30 Examen

25-10-2019 | Sala 1

10:00 - 11:00 Part Pràctica amb models humans de 1 i 2

1. Principis físics dels Ultrasons i de l´efecte Doppler

2. Espatlla

2.1 Articulació Escàpulo-Humeral

2.2 Articulació Acromio-clavicular

2.3 Bursa Subacromio-deltoidea

12:30 - 13:30 Part Pràctica amb models humans de 3

3. Espatlla

3.1 Bloqueig Nervi Supraescapular i Axil-lar

3.2 Rentat Aspiració Calcificacions Espatlla

14:00 - 14:30 Part Pràctica amb models humans de 4

4. Colze

4.1 Articulació del Colze

4.2 Tendons Extensors i Flexors del Colze i Meniscoid

4.3 S. Atrapament Nervi Cubital

16:00 - 16:30 Part Pràctica amb models humans de 5

5. Canell i mà

5.1 Articulació del canell i Trapezi-metacarpiana

5.2 Tendons Primera Corredera i Atrapament Nervi Mitjà

17:00 - 17:30 Part Pràctica amb models humans de 6

6. Canell i mà

6.1 Articulacions Metacarpo-falàngiques e interfalàngiques

6.2 Nòduls Flexors dits

28-02-2020 | Sala 2

08:00 - 08:15 Presentació i acollida

08:15 - 09:00 Examen Continguts del Curs

09:00 - 10:00 Part Teòrica lectiva 1

11:00 - 11:30 BREAK I CAFÈ

11:30 - 12:30 Part Teòrica lectiva 2

13:30 - 14:00 Part Teòrica lectiva 3

14:30 - 15:30 Dinar de treball amb els professors

15:30 - 16:00 Part Teòrica lectiva 4.1, 4.2 i 4.3

16:30 - 17:00 Part Teòrica lectiva 4.4 i 4.5

17:30 - 18:30 Conclusions, reflexions

18:30 - 19:30 Examen

28-02-2020 | Sala 1

10:00 - 11:00 Part Pràctica amb models humans de 1

1. Pelvis i maluc

1.1 Articulació Coxofemoral

1.2 Tendons Glutis Mitjà, Menor i Fascia Lata

1.3 Músculs Glutis i Piriformis

1.4 Articulació Sacroilìaca

1.5 Atrapament Nervi Femoro-cutani

12:30 - 13:30 Part Pràctica amb models humans de 2

2. Genoll

2.1 Articulació Genoll

2.2 Quist de Baker

2.3 Interlínia Medial i Lateral. (Menisc, Lligament col·lateral i Pota ànec)

14:00 - 14:30 Part Pràctica amb models humans de 3

3. Genoll

3.1 Bloqueig Nervis Geniculats

3.2 Bloqueig Nervi Safè

16:00 - 16:30 Part Pràctica amb models humans de 4.1, 4.2 i 4.3

17:00 - 17:30 Part Pràctica amb models humans de 4.4 i 4.5

4. Turmell i Peu

4.1 Articulació Tibio-Astragalina

4.2 Tendó d'Aquil·les

4.3 Fascia Plantar. Bloqueig Nervi de Baxter

4.4 Articulacións mig peu i metacarpo-falàngiques

4.5 Bloqueig Nervi Tibial Posterior.